MECENASI ŁĄK
Adopcja Łąki zakłada działania na rzecz Środowiska i klimatu finansowane przez biznes. Poznaj firmy, które zaangażowały się w projekt i zaadoptowały cenne przyrodniczo łąki.
Dzięki wsparciu Mecenasów łąki Fundacja kwietna tworzy obszary chronione prywatnie i prowadzi badania nad środowiskiem i klimatem.
Dzięki wsparciu Mecenasów łąki Fundacja kwietna tworzy obszary chronione prywatnie i prowadzi badania nad środowiskiem i klimatem.
aKTUALNOŚCI
Prowadzimy dziennik aktywności na łąkach naszych mecenasów. Dowiedz się więcej.
Glebowy bank węgla – rozpoczynamy pierwsze prace na łące eksperymentalnej
Rozpoczęliśmy prace nad pierwszą w Polsce łąką węglową – elementem eksperymentalnego glebowego banku węgla. To projekt łączący ochronę klimatu z odbudową przyrody, realizowany przez Fundację Kwietna we współpracy z naukowcami i odpowiedzialnym biznesem.
🌼 Sevivon – pierwsze obserwacje na łące z początkiem sezonu | kwiecień 2025
Fundacja Kwietna wspólnie z Sevivon rozpoczęła kolejny sezon ochrony łąk. Pierwsze wizyty terenowe to czas na poznanie aktualnego stanu siedliska – obserwujemy, które gatunki już ruszyły, sprawdzamy, czy pojawiły się rośliny inwazyjne, robimy pierwsze zdjęcia i notatki przyrodnicze. To etap spokojnej obserwacji, ale dzięki niemu będziemy mogli jeszcze lepiej zaplanować koszenie, zbiór nasion czy zabiegi ochronne.
🐝 Autenti – wiosenny przegląd przyrody na naszej łące | kwiecień 2025
Z radością informujemy, że rozpoczęliśmy nowy sezon działań przyrodniczych na łące wspieranej przez Autenti. Na razie przyglądamy się z bliska, jak łąka przetrwała zimę – sprawdzamy strukturę roślinności, tropimy wczesnowiosenne gatunki i oceniamy, czy potrzebne będą działania przeciw gatunkom obcym. To czas obserwacji i analizy – pierwszy krok w stronę świadomej, skutecznej ochrony.

🌿 InPost – zaczynamy działania ochronne na łące | kwiecień 2025
Wraz z początkiem sezonu odwiedziliśmy łąkę, nad którą roztaczamy opiekę wspólnie z InPost. Na razie jeszcze nie kosimy i nie siejemy – oglądamy, dokumentujemy i przyglądamy się temu, co już jest. Sprawdzamy, czy na terenie nie ma ekspansywnych gatunków obcych, robimy pierwsze obserwacje roślin i owadów, zaznaczamy miejsca cennych siedlisk. To spokojny, ale bardzo ważny etap pracy – od niego zależy, jakie działania podejmiemy dalej.

Prywatne rezerwaty przyrody – nasza metoda ochrony polskich łąk
Chronimy Nieborowskie Pole i planujemy objęcie ochroną Polany Strożyskiej – łąkowe tereny w Bolimowskim Parku Krajobrazowym stają się prywatnymi rezerwatami, w których realizujemy działania ochrony czynnej i edukacji przyrodniczej.

Glebowy bank węgla – przywracanie łąk jako forma ochrony klimatu
Czy łąki mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu? Wspólnie z naukowcami badamy, jak roślinność i użytkowanie łąki wpływają na zdolność gleby do trwałej i stabilnej sekwestracji CO2.
Raportowanie ESG
Projekt Glebowy Bank Węgla powstał dla tych, którzy chcą wspierać pionierskie inicjatywy i zdobywać nową wiedzę.
Jednocześnie jego realizacja daje pewność, że na objętych opieką terenach bioróżnorodność wzrośnie w szybkim tempie, dostarczając wymiernych danych do wykorzystania w raportowaniu ESG.
Razem moŻemy wiĘcej
Wspólnie z partnerami realizujemy efektywne strategie ESG, które łączą cele biznesowe z wartościami społecznymi i ekologicznymi.