Wraz z firmą Autenti, Mecenasem projektu Adoptuj Łąkę, rozpoczęliśmy nowy sezon działań na naszej łące. Ten pierwszy wiosenny etap to czas spokojnej obecności – zanim przystąpimy do aktywnych prac, poświęcamy uwagę obserwacjom i diagnozie siedliska.
Przyrodnicy odwiedzają łąkę, by ocenić, jak przetrwała zimę. Sprawdzamy, czy na powierzchni pojawiają się już pierwsze dzikie kwiaty i które rośliny rozpoczęły wegetację. To również moment na identyfikację ewentualnych zagrożeń – np. występowania gatunków obcych lub inwazyjnych, które mogą wymagać interwencji.
Obserwujemy także pierwsze trzmiele – królowe budzą się jako jedne z pierwszych owadów i potrzebują pożywienia. Dlatego dokumentujemy obecność wczesnych roślin pyłkowych i nektarowych, takich jak wierzby czy leszczyny. W terenie wykonujemy też zdjęcia, notujemy ślady ptaków, ssaków, oceniamy warunki glebowe i mikroklimat. Wczesna wiosna to także czas, gdy wracają ptaki lęgowe – ich głosy i obecność to nie tylko sygnał życia, ale także jeden z najważniejszych wskaźników stanu siedliska.
Dzięki Autenti możemy prowadzić ochronę opartą na wiedzy, a nie na schemacie. Projekt koordynuje Fundacja Kwietna – organizacja pozarządowa, która tworzy zrównoważone programy ochrony przyrody w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zapylaczy i siedlisk łąkowych.
To podejście, które daje najlepsze efekty – dla trzmieli, motyli, ptaków, roślin i całej wspólnoty łąkowej. Wkrótce rozpoczniemy kolejne etapy działań, ale teraz po prostu jesteśmy na łące. Uczymy się jej na nowo. Każdej wiosny od początku – chroniąc dziedzictwo, które powoli znika z naszego krajobrazu.