Obszary chronione prywatnie
Adopcja Łąki zakłada działania na rzecz Środowiska i klimatu finansowane przez biznes. Poznaj firmy, które zaangażowały się w projekt i zaadoptowały cenne przyrodniczo łąki.
Dzięki wsparciu Mecenasów łąki Fundacja kwietna tworzy obszary chronione prywatnie i prowadzi badania nad środowiskiem i klimatem.
Dowiedz się więcej o firmach, dzięki którym możemy objąć ochroną cenne przyrodniczo łąki.
BayWa r.e. to wiodący, działający w 34 krajach deweloper, dystrybutor, dostawca usług i rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej, który wybudował i przyłączył do sieci ponad 6 GW energii oraz zarządza przeszło 10,5 GW aktywów. Jesteśmy również niezależnym producentem energii elektrycznej, stale rozwijającym własną działalność związaną z handlem energią. Dzięki naszemu proaktywnemu podejściu do zmiany klimatu, które jest zgodne z najlepszymi praktykami według Porozumienia paryskiego, podejmujemy znaczące kroki naprzód na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju.
BayWa r.e. Polska sp. z o.o. działa od 2009 roku dostarczając rozwiązania umożliwiające korzystanie z energii odnawialnej, dopasowane do potrzeb konkretnych podmiotów, zmniejszające ślad węglowy i obniżające koszty energii. Kompleksowa działalność obejmuje głównie rozwój energetyki wiatrowej oraz słonecznej, a także magazynowanie energii. W naszym portfolio znalazła się pierwsza niesubsydiowana i jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, zlokalizowana w gminie Witnica, o całkowitej mocy 64,6 MWp oraz farma wiatrowa w Kamionce o mocy 30 MW.
Członek zarządu BayWa r.e. Polska sp. z o.o., Artur Marchewka:
„W BayWa r.e. przyspieszamy transformację w kierunku energii odnawialnej, a dbanie o zrównoważony rozwój jest nierozerwalną częścią każdego realizowanego przez nas projektu. Liczymy, że nawiązana współpraca z Fundacją Kwietną przyniesie nam wiele cennych wskazówek dot. przywracania naturalnych ekosystemów na terenach zdegradowanych, dotychczas intensywnie użytkowanych rolniczo, tak aby zwiększyć bioróżnorodność na naszych farmach fotowoltaicznych i wiatrowych. Działając w międzynarodowej grupie chcemy również zainteresować wynikami prowadzonych badań oraz ideą rewildingu inne kraje.
Greenvolt Power to globalny deweloper i producent energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Prowadzimy i rozwijamy wielkoskalowe projekty związane z energią słoneczną, wiatrową oraz magazynowaniem energii w Europie i USA. Najwięcej działań prowadzimy w Polsce, która jest kluczowym rynkiem dla grupy Greenvolt. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi z ponad 15-letnim doświadczeniem jesteśmy w stanie zapewnić pełną obsługę i realizację projektu od etapu projektowania poprzez budowę aż po fazę operacyjną, czyli zarządzanie wybudowaną elektrownią OZE.
Naszą misją jest, by nasza działalność przyczyniała się jednocześnie do poprawy jakości życia mieszkańców. Wspieramy lokalne inicjatywy oraz inwestycje w rozwój społeczności. Współpraca z lokalnymi społecznościami pozwala nam funkcjonować bardziej odpowiedzialnie, zrozumieć ich potrzeby i przyczynić się do wspólnego, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego opartego na odnawialnej energii.
OX2 rozwija, buduje i oferuje inwestorom lądowe oraz morskie farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Firma oferuje także zarządzanie farmami wiatrowymi i słonecznymi po zakończeniu budowy. Portfel projektów deweloperskich OX2 obejmuje inwestycje wiatrowe oraz fotowoltaiczne własne i nabyte. Firma jest również aktywna w obszarze rozwoju technologii takich jak wodór i magazynowanie energii. OX2 prowadzi działalność na dwunastu rynkach i zatrudnia około 500 pracowników
Joanna Jakubicka, Environmental and Biodiversity Manager w OX2 Polska:
„W OX2 chcemy, aby nasza działalność miała pozytywny wpływ na środowisko, nie tylko poprzez realizację projektów z zakresu OZE, lecz także przez celowe działania na rzecz wspierania bioróżnorodności. Adopcja Łąki w Nieborowie to kolejna inicjatywa, przy której współpracujemy z Fundacją Kwietną i BEEWild. To projekt pilotażowy, w ramach którego podjęte zostaną działania ochronne na łące, które będziemy wykorzystywać, w ramach realizacji Strategii Bioróżnorodności, na naszych projektach farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Cieszymy się, że adoptujemy łąkę razem z innymi firmami z naszego sektora oraz że będziemy mogli wykorzystać tę inicjatywę do promowania rozwiązań na rzecz bioróżnorodności wśród naszych pracowników oraz partnerów.”
Sevivon to polska spółka należąca do Grupy PNE, międzynarodowego koncernu energetycznego notowanego na giełdzie we Frankfurcie. Sevivon działa w Polsce od 2008 roku. Firma realizuje projekty w obszarze zielonej transformacji, oferując pełną obsługę inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych: od kontraktacji nieruchomości przez procedury planistyczne, uzyskanie decyzji środowiskowych i pozwoleń na budowę, zabezpieczenie finansowania, do budowy i eksploatacji, z nadzorem technicznym włącznie. W biurach w Gdańsku i Koszalinie firma zatrudnia kilkudziesięcioosobowy zespół, który zrealizował i uruchomił inwestycje energetyczne o mocy zainstalowanej blisko 400 MW. W 2021 roku firma oddała do użytkowania jedną z największych farm wiatrowych w Polsce: projekt „Jasna” (39 turbin o łącznej mocy ponad 132 MW). Aktualnie poza rozwojem kolejnych projektów wiatrowych, firma przygotowuje ponad 40 farm fotowoltaicznych. Oferując wolumen ok. 500 MW, zajmą one powierzchnię ok. 700 hektarów. Łączna moc wszystkich rozwijanych przez Sevivon projektów wiatrowych wynosi około 1300 MW. Wspólnie z partnerami firma pracuje również nad rozwiązaniami dotyczącymi produkcji zielonego wodoru.
InPost jest liderem w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych i pierwszą firmą w Polsce, która stworzyła sieć automatów paczkowych – samoobsługowych punktów nadania i odbioru paczek, czynnych 24/7.
InPostGroup stale rewolucjonizuje rynek przesyłek w Polsce, a także skutecznie rozwija się na innych europejskich rynkach. InPost do 2040 r. chce osiągnąć zerową emisję netto w całym łańcuchu wartości. Co więcej, jej cele dekarbonizacyjne zostały zaakceptowane przez Science Based Targets initiative (SBTi), do której to inicjatywy InPost dołączył w listopadzie 2021 r., a CDP (Carbon Disclosure Project) przyznał Grupie InPost ocenę -A, podczas gdy globalna średnia ocena dla biznesu logistycznego wynosi C. W ramach swojej polityki środowiskowej, InPost dąży do minimalizacji wpływu swojej działalności na środowisko.
Jednym z przykładów działań Grupy w tym zakresie jest Program InPost Green City. Jego celem jest wspieranie miast w dążeniu do tworzenia zazielenionej, czystej i nowoczesnej przestrzeni miejskiej oraz realizacja potrzeb mieszkańców, których głosem są miasta partnerskie. Obecnie w Programie InPost Green City uczestniczy 73 samorządów, we współpracy z którymi zrealizowanych zostało ponad 60 inicjatyw takich jak m.in.: tworzenie i zazielenianie terenów miejskich – park kieszonkowy w Warszawie, ogrody deszczowe w Lublinie, place zabaw w Łodzi i Bytomiu, czy strefa workout w Kielcach.
Więcej informacji na stronie: InPost Greencity
Chcesz dołączyć do grona firm, które chronią cenne łąki?